Projektowanie łazienki

Na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać?

Z doświadczenia wiemy, że projektowanie łazienki stanowi często sporty dylemat. Jest to obok kuchni, jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń. Dobrze zaprojektowana łazienka wymaga doświadczenia i wiedzy. Aby ułatwić Wam  aranżowanie Waszych łazienek zebraliśmy dla Was 3 najczęstsze błędy w projektowaniu łazienek. Są to przykłady z którymi często spotykamy się w mieszkaniach naszych klientów. Mamy nadzieję, że to pomoże Wam uniknąć tych błędów w swojej łazience.

Projektowanie łazienki

1. Jaką wannę wybrać?

jaką wannę wybrać

Jako pierwszą na tapet weźmiemy królową łazienek czyli wannę. Sztandarowym błędem w doborze wanny jest źle dobrany rozmiar. Wbrew pozorom w tą pułapkę częściej wpadają posiadacze dużych łazienek. Wpadają w pułapkę, uważając, że im większa wanna tym lepiej. W tym przypadku jednak niekoniecznie więcej znaczy lepiej. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wzrost i gabaryty użytkowników. Przykładowo wanna o długości 170cm nada się dobrze dla osób o wzroście ok. 180 cm ale już dla niższej osoby (poniżej 160cm) taka wanna będzie zwyczajnie niewygodna.

Jaka wanna do małej łazienki?

W mniejszych łazienkach stosowane są wanny około 150cm.  Są one idealne dla niższych użytkowników lub jako tak zwane “wanny do siedzenia”. Jest to długość dość uniwersalna. W wielu przypadkach sprawdzi się doskonale. Nie jest to jednak reguła. Jak wspomniejliśmy wcześniej, do projektowania łazienki trzeba podjeść indywidualnie. Warto wybrać również wannę która sama w sobie będzie ozdobą. Ciekawe modele wanien znajdziecie np. na stronie Roca lub Koło.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Wybierając wannę warto wziąć pod uwagę również aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Większa wanna to zwykle również dużo większe  zużycie wody podczas kąpieli. Jeżeli zastanawiacie się w jaki sposób oszczędzać wodę to jest to dobry trop. Należy przede wszystkim wybrać możliwie najmniejszą wannę. – Oczywiście wybierając spośród komfortowych dla nas wymiarów. Nie jest prawdą, że im większa wanna tym wygodniej się ją użytkuje.

Wanna czy prysznic?

Zdarzają się jednak sytuacje w których metraż łazienki pozwala na zastosowanie wanny o długości zaledwie 120cm. Takie wanny przypominają raczej duży, głęboki brodzik. Oczywiście mogą mieć one zastosowanie np. do kąpieli dzieci. Jednak przy wysokich domownikach sugerujemy przed zakupem tak małej wanny rozważyć rezygnację z niej na koszt kabiny. Może się okazać, że po wykonaniu remontu taka wanna będzie dla Was za mała przez co nie spełni swojej funkcji. Często okazuje się, że dla wysokiej osoby lepiej będzie aby już na etapie projektu zdecydować się na dużą kabinę. W odróżnieniu od 120 cm wanny, w przypadku kabiny prysznicowej taki wymiar daje nam już naprawdę dobry komfort.

Projektowanie łazienki

2. Jaką kabinę prysznicową wybrać?

Przy doborze prysznica najczęściej klienci kierują się jego wyglądem oraz rozmiarem. Dodatkowo należy uwzględnić również jego rodzaj i lokalizację. O tym już mniej osób pamięta. Warto zaznaczyć, że nie każdy typ kabiny będzie się nadawał do każdego wnętrza.

Za mała przestrzeń przed kabiną

Za przykład weźmy remont łazienki z wymianą kabiny prysznicowej narożnej na prysznic typu walk-in. Błąd polega na automatycznym umieszczeniu kabiny w tej samej lokalizacji. Po wykonaniu remontu okazuje się, że dojście do kabiny jest mocno utrudnione albo, że podczas korzystania z prysznica zalewamy jednocześnie pół łazienki. Będzie się to wiązało ze znacznym obniżeniem komfortu użytkowania.  W skrajnych przypadkach nawet z koniecznością dokonania kosztownych zmian w aranżacji.

Jak uniknąć tego błędu?

Aby uniknąć takich sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie łazienki w taki sposób aby zastosowana została kabina takiego samego rozmiaru i typu jak dotychczas. W przypadku gdy zależy Wam na dokonaniu większej zmiany warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta. Fachowiec sprawdzi czy Wasza wymarzona kabina znajdzie zastosowanie w tej lokalizacji. Może też zaproponować przeprojektowanie instalacji i przeniesienie kabiny w inne, korzystniejsze miejsce.

Projektowanie łazienki

3. Jakie akcesoria dobrać do łazienki?

Wiele osób projektując łazienkę ogranicza się tylko do podstawowego wyposażenia.  Oczywista jest umywalka, miska ustępowa oraz wanna czy prysznic. Zdarza się jednak całkowicie zapominać o tym, że przypadku łazienki diabeł tkwi w szczegółach.

Odpowiednie kontakty w łazience

elektrycznie powinny być niezauważalne ale dostępne. Stanowią bardzo ważny element wnętrza bez którego ciężko o dobre projektowanie łazienki. Musimy już na etapie projektu przewidzieć jakie sprzęty i urządzenia będą w łazience użytkowane. 3 szczoteczki elektrycznie, suszarka, pralka i prostownica a tylko dwa dostępne kontakty? Już widać potencjalny problem. Dlatego też nad ilością i rozmieszczeniem gniazd w łazience należy się dobrze zastanowić. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać gniazdek w strefie mokrej. Kontakty stosowane w strefach wilgotnych powinny być wyposażone w zabezpieczenie przed zachlapaniem.

Miejsce na ręczniki

Dużym błędem jest nieodpowiednio przemyślane miejsce na ręczniki lub jego całkowity brak w projekcie. Na etapie planowania, może się wydawać, że po wyjściu z prysznica sięgnięcie po ręcznik na drugi koniec łazienki nie będzie stanowić problemu. Po wykonaniu okazuje się jednak, że te niepozorne kilka kroków powoduje wiele niedogodności. Może to być prozaiczne zachlapywanie podłogi czy zmarznięcie. Poważniejszym problemem jest, że stwarza to ryzyko poślizgnięcia się. Aby zapobiec takim sytuacjom należy miejsce na ręczniki zaprojektować w miejscu dostępnym. Najlepiej bezpośrednio po zakończeniu kąpieli a także umożliwiającym np. przetarcie oczu w trakcie mycia się.

Obawiacie się, że samodzielne projektowanie łazienki nie przyniesie oczekiwanych rezultatów?

Polecamy wykorzystać swój czas na przyjemniejsze rzeczy a do projektowania zatrudnić fachowca. Jak to zrobić? Nic prostszego. – Skontaktujcie się z nami, opowiedzcie czego potrzebujecie a całą resztą zajmiemy się za Was.