Jak wybrać projektanta wnętrz? Na co zwrócić uwagę?

Co należy sprawdzić zlecając projekt wnętrz?

Dobry projektant wnętrz może sprawić, że Twój domu lub mieszkanie nabierze niepowtarzalnego charakteru. Wbrew pozorom praca projektanta wnętrz nie ogranicza się tylko do podążania trendami wnętrzarskimi. Doskonały architekt wnętrz musi wykazać się również zmysłem technicznym, elastycznością i komunikatywnością. Ponadto na profesjonalne projekty wnętrz wpływa wiele czynników o których należy pomyśleć zanim wybierzecie odpowiednie biuro projektowe.

1. Wiedza i kompetencje projektanta wnętrz

Projektant, architekt czy dekorator wnętrz? Zawód projektanta wnętrz nie jest w Polsce uregulowany prawnie. Przez to obecnie praktycznie każdy może zostać projektantem wnętrz. Czy to oznacza, że każda jest godny zaufania? Wręcz przeciwnie, powinniście przez to jeszcze dokładniej zweryfikować kompetencje projektanta przed podjęciem współpracy. Na rynku znajdziecie wiele biur i osób oferujących usługi projektowania wnętrz. Wśród nich możemy znaleźć takie zawody jak:

  • architekt – Osoba, która posiada ukończony kierunek studiów architektura lub architektura i urbanistyka na uczelniach technicznych jak np. Politechnika Rzeszowska czy Politechnika Warszawska. Jest to dobry kandydat na projektanta, ponieważ posiada nie tylko rozległą wiedzę z zakresu projektowania wnętrz ale również konstrukcji i instalacji niezbędnych do funkcjonowania budynków. Dzięki temu jest w stanie zaoferować kompleksowe projektowanie wnętrz łącznie ze zmianami układu ścian wewnętrznych, okien, drzwi i wyposażenia sanitarnego.
  • architekt wnętrz – najczęściej absolwent ASP, ewentualnie innych szkół wyższych na kierunku architektura wnętrz. Takie osoby posiadają często dobry zmysł estetyczny i wyczucie stylu. Niestety ich słabą stroną mogą być techniczne aspekty projektu wnętrz. Często zdecydowali się zostać projektantem wnętrz aby nie musieć zdobywać wiedzy w zakresie funkcjonowania konstrukcji, czy instalacji. Przez to zakres ich usług może być ograniczony.
  • dekorator wnętrz – mogą to być osoby mające ukończone studia podyplomowe projektowanie wnętrz ale również zwykły kurs dekorowania wnętrz. Często są to jednak kliku godzinne szkolenia online w których nie sposób zawrzeć wiedzę przekazywaną podczas 5 lat studiów.
  • inne osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz – często są to studenci któregoś z wcześniej wymienionych kierunków. Niestety zdarza się, że usługa projektowania wnętrz jest ofertowana przez osoby nie posiadające żadnego wykształcenia w tym kierunku. Takie osoby mogą posiadać doświadczenie zawodowe, jednak nie zawsze jest ono w stanie uzupełnić braki w wykształceniu. Efektem tego mogą być mało profesjonalne projekty wnętrz.
Projektant wnętrz

2. Zakres usług i styl w jakim projektant wnętrz pracuje.

Przed podjęciem współpracy warto określić kryteria jakie powinien spełniać Twój perfekcyjny projektant wnętrz. Zastanów się jaki zakres usług projektowych będzie dla Ciebie odpowiedni. Może to być tylko konsultacja lub koncepcja albo kompleksowe projektowanie wnętrz. Zdarza się, że firma projektująca wnętrza oferuje pakiet w skład którego wchodzi projekt i realizacja. Najczęstszą opcją jest jednak opcja nadzoru autorskiego podczas którego sami wybieracie sprawdzonego wykonawcę a architekt jedynie weryfikuje czy ekipa remontowa wykańcza wnętrza zgodnie z projektem.

Jeżeli interesuje Cię projektowanie wnętrz online należy sprawdzić czy dana osoba lub pracownia projektowania wnętrz oferuje taką możliwość. W przypadku osób które preferują spotkania na żywo warto ocenić czy lokalizacja biura architektonicznego będzie dla Ciebie dogodna. Umiejętność projektowania wnętrz to nie wszystko, projektant wnętrz musi być również dla nas wsparciem i doradcą. Dlatego przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z wcześniejszymi projektami oraz ze stylem pracy architekta. Pomocne mogą być też profile w mediach jak instagram czy homebook.

3. Doświadczenie i rekomendacje

Warto sprawdzić jak długo projektant wnętrz pracuje w zawodzie i czy projektowanie wnętrz mieszkalnych jest jego głównym zajęciem. Projekt wnętrza mieszkania czy domu ma inną specyfikę niż np. wnętrza komercyjne. Oczywiście firma projektująca wnętrza hoteli czy restauracji nie może realizować również dobre projekty wnętrz domu. Czasami lepiej jednak zamówić projekt architekta wnętrz specjalizującego się w wąskiej dziedzinie jaką są np. projekty wnętrz prywatnych. Wskazuje to, że ma duże doświadczenie przy podobnych tematach.

W dobie Internetu zalecane jest również sprawdzenie rekomendacji – dobry architekt wnętrz będzie posiadał pozytywne opinie wystawione przez zadowolonych klientów chociażby na google. Można oczywiście szukać poleceń wśród swoich znajomych, jednak usługi architekta wnętrz są w dużej mierze zależne od preferowanego stylu aranżacji wnętrz. Dlatego Twój znajomy który marzył o domku w stylu angielskim będzie polecał Ci studio projektowe które taki projekt dla niego wykonało. Jeżeli jednak preferujesz np. styl skandynawski, to może ono okazać się nieodpowiednie dla Ciebie.

4. Cena usług projektowych

Na koszt usługi projektowania wnętrz wpływa wiele czynników. Warto porównać co dokładnie wchodzi w skład projektu. Każdy etap współpracy projektanta jak koncepcja, projekty wykonawczy kosztorys czy nadzór autorski będzie osobno wyceniany. Ponadto różnić się może zakres poszczególnych etapów – np. w ramach projektu wykonawczego jeden architekt wnętrz zaprojektuje Wam tylko układ mebli podczas gdy inny projektant w tym zakresie wykona również rozmieszczenie instalacji czy rozrys płytek. Podobnie projekt wstępny (koncepcyjny) w jednym biurze może zawierać 2 lub 3 opcje do wyboru, podczas gdy inna pracownia projektowania wnętrz oferuje w standardzie tylko jeden wariant.

Ponadto cena za projekt wnętrza zależy w dużej mierze od wykształcenia i doświadczenia projektanta. Dobry specjalista cały czas się rozwija, poznaje aktualne trendy i dokształca się w zakresie nowych technologii. Dlatego właśnie koszt projektu wnętrz przeliczany na metr kwadratowy nie jest najlepszą metodą porównywania ofert. Remont czy aranżacja wnętrza to inwestycja na lata dlatego polecamy wybrać profesjonalne usługi architektoniczne nie traktując ceny jako głównego kryterium wyboru.

Bonusowa porada – Nie bój się pytać!

Jeżeli architektura wnętrz wciąż jest dla Ciebie odległa i niezrozumiała polecamy po prostu zadzwonić do projektanta i dopytać o nurtujące Cię kwestię. Jeżeli trafisz na dobrego i doświadczonego architekta który chętnie podzieli się swoją z Tobą swoją wiedzą to pomoże to rozwiać wszelkie możliwości. W przypadku kiedy poczujesz, że architekt Cię zbywa, unika odpowiedzi na niektóre pytania albo zwyczajnie ich nie zna wówczas jest to dobry sygnał alarmowy przed podjęciem współpracy. Szukasz architekta w Rzeszowie? Zerknij na naszą stronę i zobacz w jaki sposób działamy.