Ile kosztuje projekt wnętrza? Jaka jest cena usług architekta wnętrz w 2023 roku?

Jaki jest przedział cenowy usług projektowania wnętrz? – Ile kosztuje projekt wnętrza domu lub mieszkania?

Ile kosztuje architekt wnętrz jest jednym z pytań które pojawiają się zanim zlecicie zaprojektowanie projektu wnętrza. Nic dziwnego, że staracie się dowiedzieć ile naprawdę kosztuje projekt wnętrz. Szukając projektanta wnętrz należy mieć świadomość, że cena za metr kwadratowy projektu wnętrz nie jest najlepszym kryterium wyboru. W przypadku projektów mieszkań cena będzie się różnić w zależności od tego, czy mieszkanie jest nowe czy pochodzi z rynku wtórnego. Koszty projektowania wnętrz powinny być różne w zależności od rodzaju budynku. Inna stawka obowiązuje za projektu domu który posiada zwykle dużo większy metraż oraz wiele pomieszczeń pomocniczych. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile np. kosztuje projekt łazienki. Na cenę projektu pomieszczenia wpływa jego wielkość, układ oraz preferowany styl.

Od czego zależy cena projektu aranżacji wnętrz? W jaki sposób zakres projektu wnętrz wpływa na koszt usługi projektowania?

ile kosztuje projekt wnętrza

Podstawowa usługa architekta wnętrz: cena projektu koncepcyjnego

Zaprojektowanie projektu wnętrza może ograniczyć się do opracowania koncepcyjnego. Projektant wnętrz wykonuje wówczas propozycje układów funkcjonalnych oraz wizualizacje. Decydując się wyłącznie na koncepcyjny projekt wnętrza musimy mieć świadomość, że nie zawiera on rysunków wykonawczych. Przez to nawet współpraca z dobrym projektantem wnętrz nie gwarantuje nam, że realizacja będzie dopracowana w każdym detalu i zgodna z projektem. Biuro projektowe wykonując tylko koncepcję nalicza mniejszy koszt usługi ponieważ mniejszy jest również nakład pracy. Orientacyjna cena projektowania koncepcyjnego jest zwykle o około połowę niższa względem ceny projektów kompleksowych.

cena projektu koncepcyjnego

Ile kosztuje kompleksowy projekt wnętrza mieszkania lub domu?

W zakresie projektu kompleksowego znajdziemy oprócz koncepcji również szczegółowe rysunki wykonawcze podłóg, ścian i sufitów. Cennik projektowania wnętrz różni się w zależności od rodzaju budownictwa. Kompleksowe projekty mieszkań deweloperskich i domów są zwykle tańsze niż projekty w starym budownictwie. Architekt wnętrz wykonuje projekt w oparciu o inwentaryzację która jest trudniejsza w starych, nierówno wykonanych obiektach. Ostateczną cenę kompleksowego projektu ustala się zwykle indywidualnie. Kwota za wykonanie projektu wnętrz obliczana jest w oparciu o stawkę godzinową lub o projektowaną powierzchnię. Średnie ceny projektów wahają się od 50 do 250 zł za metr kwadratowy.

Ile kosztuje kompleksowy projekt wnętrza

Ceny pozostałych usług architekta wnętrz

Projekt wnętrz stanowi tylko jedną z wielu usług projektowania wnętrz. Popularne jest zatrudnianie architekta wnętrz również do sprawowania nadzoru architekta wnętrz nad realizacją projektu. Częstą praktyką są również z pomocy architekta wnętrz poprzez zamawianie konsultacji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób niezdecydowanych co do swojego mieszkania czy domu. Wówczas profesjonalny architekt wnętrz powie o możliwościach aranżacyjnych i doradzi jakie usługi projektowania wnętrz będą najlepsze dla danej osoby. Cennik usług projektantów to zwykle w granicach 100 do 300 zł za godzinę nadzoru lub konsultacji.

cena usług architekta wnętrz

Czy warto oszczędzać na wykonaniu projektu? A może lepiej skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz?

Czy warto skorzystać z usług projektowania wnętrz? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się co może nam zaoferować architekt wnętrz. Oprócz opracowania projektu mogą to być wspomniane usługi dodatkowe. Architekt wnętrz posiadający doświadczenie zwróci uwagę na wszelkie aspekty techniczne i funkcjonalne. Samodzielne projektowanie wnętrz to duża odpowiedzialność i niepotrzebne ryzyko. Często projektowanie wnętrz osobom które nie korzystały nigdy z usług architekta wnętrz kojarzy się z niepotrzebną fanaberią. Zdanie „ja nie potrzebuję architekta wnętrz” jest często słyszane przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. W trakcie okazuje się, że poświęcony czas i nerwy przewyższają koszt usługi projektowania.

Naszym zdaniem cena architekta w skali całego remontu jest naprawdę niewielka i nie warto na tym oszczędzać. Znalezienie projektanta wnętrz zdejmuje z nas wiele odpowiedzialności i wiąże się z uzyskaniem projektu wnętrza skrojonym na miarę. Zamawiając projekt wnętrza zadbajmy o to aby zlecić go profesjonaliście. W przeciwnym razie możemy otrzymać pseudo projekt wnętrz. Wyższa może być również cena realizacji projektu który będzie posiadał wady lub niedociągnięcia. Często niedopracowanie projektu wnętrz przekłada się na wyższe koszty eksploatacji.

Zanim powierzysz komukolwiek wykonanie projektu aranżacji mieszkania lub domu dowiedz się czym różni się architekt od projektanta. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się nami a odpowiemy na nurtujące Cię pytania.